Autoryzowany serwis kotłów gazowych Junkers Bosch Poznań
Autoryzowany serwis kotłów gazowych Beretta Poznań
...działamy od 1992 roku...
Biuro Obsługi Klienta
Czynne   8 -19
62-032 Luboń  
ul.Kasprowicza 20

Autoryzowany Serwis Poznań
Kliknij tu aby zadzwonić do Nas
Viessmann Junkers Bosch Beretta serwis Poznań 618 999 999
Przejdź do treści
Anoda magnezowa
Dzwoń do nas śmiało . Kliknij tutaj
Fotowoltaika dla Naszych kientów. Super Oferta ! Zrób to sam !
Najlepsze Pompy Ciepła COP>5,10, A+++, Ciche, Markowe, Niezawodne
Napisz do nas śmiało . Kliknij tutaj

Wymieniamy anody magnezowe firm kotłów gazowych Viessmann Junkers Bosch Beretta Galmet Elektromet Biawar i innych firm. Zadzwoń lub napisz do nas.

Anoda magnezowa jest jednym z elementów wyposażenia pojemnościowych podgrzewaczy wody przy kotłach gazowych i innych. Wpływa na znaczne spowolnienie procesów korozyjnych oraz tworzenia się związków odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach ciepłej wody.

Blacha użyta do budowy pojemnościowych zasobników wody łatwo ulega korozji. Aby zapobiec szybkiemu postępowi rdzy oraz utraty gwarancji , montuje się w nich anody magnezowe. Czas zużycia anody magnezowej zależy od stopnia twardości wody.
Do czego służy anoda magnezowa?
Materiałem używanym do budowy wnętrza podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej jest blacha stalowa, która jest podatna na korozję. Za niszczenie powierzchni metalowej w głównej mierze odpowiedzialna jest woda zawierająca powietrze. Podstawowym sposobem zabezpieczenia wnętrza podgrzewaczy jest zastosowanie powłoki ceramicznej. Pod wpływem długotrwałego działania napowietrzonej cieczy warstwa ta ulega jednak zniszczeniu. Jako dodatkową ochronę firmy stosują anody magnezowe.
Anoda magnezowa jest  zabezpieczeniem czynnym zbiornika. Dlatego, że charakteryzuje się ona stosunkowo niewielkim potencjałem elektrochemicznym. Blacha stalowa ma wyższą wartość tego wskaźnika. Gdy oba te elementy są połączone ze sobą w sposób metaliczny, w pierwszej kolejności rozpuszczeniu (a w efekcie korozji) ulega anoda, wykonana ze specjalnego, bezpiecznego stopu magnezu. W ten sposób wnętrze zbiornika jest chronione przed procesami korozyjnymi. Z czasem anoda stopniowo rozpuszcza się aż do całkowitego zaniknięcia. W chwili dematerializacji anody zanika ochrona przed rdzą, a blacha jest  narażona na skorodowanie.
Anoda magnezowa  jest do stalowego pręta w kolorze białosrebrnym. Zakończeniem elementu jest gwint umożliwiający zamocowanie w zbiorniku. Materiałem użytym do wykonania anody jest specjalny stop magnezu.
Wraz z ochroną przed korozją anoda ma wpływ na zapach ciepłej wody wychodzącej z podgrzewacza. Jeśli wymiana jest przeprowadzana zbyt rzadko, jego powierzchnia może zostać zasiedlona przez mikroorganizmy, które są przyczyną wytwarzania się siarkowodoru odpowiedzialnego za nieprzyjemną, duszącą woń.

Jak często należy wymieniać anodę magnezową?

Anoda jest generatorem prądu ochronnego, a jej powierzchnia wraz z upływem czasu zmniejsza się aż do całkowitego zaniku. Dlatego niezbędna jest systematyczna wymiana tego elementu. Duży wybór różnego typu anod daje możliwość ich dokładnego dopasowania do wszystkich modeli podgrzewaczy oraz bojlerów.
Zgodnie z zapisami normowymi pierwsza wymiana powinna nastąpić najpóźniej dwa lata od momentu rozpoczęcia użytkowania. Kolejne wymiany powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Nie ma jednak żadnych dokładnych danych na temat rozkładu procesu rozpuszczania anody. Częstość wymian jest zależna od wielkości podgrzewacza, jakości wody oraz rozmiarów anody. Pod określeniem „jakość wody” rozumiemy przede wszystkim jej agresywność, a inaczej mówiąc twardość. Większą sprawność pracy osiągają anody znajdujące się w twardej wodzie. Bardzo miękka woda może doprowadzić do zakłócenia działania anody.
Przewaga anody tytanowej nad magnezową

Bardzo dobrym rozwiązaniem, alternatywą dla anody magnezowej jest anoda tytanowa. Główną zaletą tego typu anod jest to, że ich wymiana nie odbywa się tak jak w przypadku anody magnezowej co 2-3 lata, lecz raz na 10-12 lat. Taka różnica w wytrzymałości wiąże się z tym, że tytanowa alternatywa oparta jest na innym działaniu - tutaj decydujące znaczenie ma potencjał elektryczny, której anoda jest przewodnikiem, przez co redukcja samego tytanu jest praktycznie niezauważalna. A anoda magnezowa po upływie dwóch lat użytkowania ulega prawie całkowitemu rozpuszczeniu.
Anoda magnezowa junkers
Anoda magnezowa
Anoda magnezowa zasobnik Beretta
Anoda magnezowa zasobnik Galmet
Anoda magnezowa zasobnik Elektromet bojler zasobnik
Anoda magnezowa zasobnik Elektromet bojler zasobnik
Anoda magnezowa zasobnik Elektromet bojler zasobnik
Biuro Obsługi Klienta Czynne 8 -19
62-032 Luboń  ul.Kasprowicza 20
biuro@halamus.pl  tel.: 618 999 999

Telefon Halamus serwis kotłów gazowych Beretta Viessmann Junkers Bosch 618999999 -
Wróć do spisu treści